Kørekort til autocamper

Har du en drøm om at tage på de ultimative roadtrips i en stor, veludstyret autocamper? For at opnå denne frihed er det vigtigt at være opmærksom på de regler og krav, der gælder for kørekort til tungere køretøjer.

Hvorfor tage C-kort?

Hos BK Vejle tilbyder vi et intensivt forløb til C-kørekort, specielt designet til dem, der ønsker at køre autocamper. Forløbet varer i omtrent 3 uger, hvor dagene er fyldt med teori og praktisk kørsel. Teorien består både af klasseundervisning og selvstudium på computer eller tablet. I alt vil du gennemgå 16 kørelektioner, inklusive natkørsel og glatbanekørsel.

Tidligere elev

Lars Duve Juhl

“Jeg har været yderst tilfreds med BK’s kompetencer. De er dygtige undervisere, og man får konstruktiv feedback på en direkte og opmuntrende måde.”

KAT C

Med et kørekort i kategori C er du ikke kun rustet til at føre lastbiler og større personbiler; det giver dig også friheden til at styre store autocampere, som vejer over 3.500 kg. Dette er ideelt for dem, der ønsker at tage på lange eventyrrejser uden at bekymre sig om vægtbegrænsninger.

Kategori C dækker:

  • Autocampere med en tilladt totalvægt på over 3.500 kg.
  • Lastbiler.
  • Personbiler indrettet til højst otte personer ud over føreren.
  • Vogntog bestående af de nævnte køretøjer og et påhængskøretøj med en tilladt totalvægt på ikke over 750 kg.
  • Motordrevne blokvogne.


Med et KAT C kørekort i hånden kan du trygt sætte dig bag rattet i din autocamper og begynde dit næste store eventyr.