Kørekort til autocamper

Har du en drøm om at tage på de ultimative roadtrips i en stor, veludstyret autocamper? For at opnå denne frihed er det vigtigt at være opmærksom på de regler og krav, der gælder for kørekort til tungere køretøjer.

Hvorfor tage C-kort?

Hos BK Vejle tilbyder vi et intensivt forløb til C-kørekort, specielt designet til dem, der ønsker at køre autocamper. Forløbet varer i omtrent 3 uger, hvor dagene er fyldt med teori og praktisk kørsel. Teorien består både af klasseundervisning og selvstudium på computer eller tablet. I alt vil du gennemgå 16 kørelektioner, inklusive natkørsel og glatbanekørsel.

Anmeldelser fra tidligere elever

Vi værdsætter jeres anmeldelser, og ønsker jer held og lykke ude i trafikken.

Skærmbillede 2023-10-22 kl. 21.04.58
"Jeg har været yderst tilfreds med BK's kompetencer. De er gode til at lære fra sig, og man får på en god direkte og konstruktiv måde at vide når noget skal forbedres." - Lars.
Thursday, August 31, 2017
IMG_8480
"Vi oprindeligt planlagde at få et C1 kørekort, men det var svært at finde en køreskole til det. Vi stødte på Køreskolen BK Vejle, der tilbød et lynkursus til lastbil C på tre uger. Simone Jørgensen fra køreskolen forklarede, at der ikke var stor forskel mellem C og C1 kørekort. Vores instruktør, Preben Jørgensen, var dygtig og hjælpsom både under teori- og køretimerne. Det var en værdifuld oplevelse." - Jens.
Thursday, August 31, 2017
Skærmbillede 2023-10-23 kl. 19.50.22
"Jeg var træt af altid at køre med overlæs i min autocamper, da mit kørekort kun tillod op til 3500 kg. Simone og Preben fra køreskolen hjalp mig med at få et stort kørekort på kun en måned. Efter bestået teori- og køreprøve, fik jeg endelig det store kørekort, og jeg er glad og taknemmelig for deres hjælp." - John, 68 år
Thursday, August 31, 2017
Skærmbillede 2023-10-23 kl. 20.01.50
"Jeg besluttede at tage et C kørekort på grund af vægtproblemer med vores autocamper, der altid oversteg 3500 kg. Risikoen for store bøder og forsikringsproblemer i Europa gjorde det til en god investering. Da det var svært at finde C1 køreskoler, valgte jeg at tage et C kørekort. På trods af mine 69 år, lykkedes det Simone og hendes hold at lære mig teori og kørsel, hvilket giver håb for alle." - Jørgen, 69 år.
melanie.jpg
Skide søde kørelærer som altid står klar med et smil på læben Melanie Sørensen
Thursday, August 31, 2017
christina.jpg
Bk Vejle, får top stjerner af mig! Jeg bestod min teoriprøve og køreprøve første gang, hvilket udelukkende skete pga. Af at de professionelle kørelærer ikke går på kompromis med undervisningen. Søde og snaksaglige kørerlærer, og altid fantastisk hjælp!! Kun ros herfra :-). TAK!
Thursday, August 31, 2017
soede-piger.jpeg
Bk Vejle, får top stjerner af mig! Jeg bestod min teoriprøve og køreprøve første gang, hvilket udelukkende skete pga. Af at de professionelle kørelærer
Thursday, August 31, 2017
camilla.jpg
Super søde og kompetente kørelærer, kan varmt anbefale BK vejle
josefine.jpg
Tak for et fantastisk forløb! Super kompetente og engagerede medarbejdere Og selvfølgelig – Tak for kortet Josephine Samsøe
samuel.jpg
Hyggelige lokaler, søde/flinke kørerlærer, bestod både teori og kørerprøve i første forsøg, de forstår at lærer det fra sig, som der skal til ! (Y) 110% varm anbefaling ! 🙂 5/5 stjerner! Samuel Pedersen
nina.jpg
Kan uden tvivl kun anbefales. Forstår både at have humor i både teori og praksis – mens man samtidig får lært tingene ordenligt. Kanon stemning og dejlige kørelærere 🙂 Nina Bjerrum Birk
sofie.jpg
Fantastisk sted! Skønne damer med god humor, som gjorde teori undervisningen lidt sjovere! Kæmpe anbefaling herfra! 😀 Sofie Bruun
siw-Bastian.jpg
Super søde kørerlærere, der er engageret og nærværende. Små hold, hvor man føler man virkelig får noget ud af teoriundervisningen og køretimerne og får noget for pengene. Forløbet er hurtigt, men godt! 🙂 Siw Bastian

KAT C

Med et kørekort i kategori C er du ikke kun rustet til at føre lastbiler og større personbiler; det giver dig også friheden til at styre store autocampere, som vejer over 3.500 kg. Dette er ideelt for dem, der ønsker at tage på lange eventyrrejser uden at bekymre sig om vægtbegrænsninger.

Kategori C dækker:

  • Autocampere med en tilladt totalvægt på over 3.500 kg.
  • Lastbiler.
  • Personbiler indrettet til højst otte personer ud over føreren.
  • Vogntog bestående af de nævnte køretøjer og et påhængskøretøj med en tilladt totalvægt på ikke over 750 kg.
  • Motordrevne blokvogne.


Med et KAT C kørekort i hånden kan du trygt sætte dig bag rattet i din autocamper og begynde dit næste store eventyr.